Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
w Sępólnie Krajeńskim

89-400 Sępólno Krajeńskie
ul. Kościuszki 28

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
w Sępólnie Krajeńskim

89-400 Sępólno Krajeńskie
ul. Kościuszki 28

Archiwum aktualności

  Światowy dzień bez tytoniu

  Corocznie 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu, który stanowi wyjątkową okazję do zwrócenia uwagi na kwestię negatywnych skutków czynnego i biernego palenia tytoniu dla zdrowia. Hasło tegorocznych obchodów  brzmi „Tytoń i zdrowie płuc”.

  Jaki jest wpływ tytoniu na zdrowie płuc?

  Palenie tytoniu jest główną przyczyną zachorowania na raka płuc. Na całym świecie ponad dwie trzecie zgonów z powodu raka płuc, powoduje palenie w tym także narażenie na bierne palenie. Rzucenie palenia już po ok. 10 latach może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka płuc o połowę.

  Palenie tytoniu jest główną przyczyną przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Jest to stan w którym gromadzenie się śluzu wypełnionego ropą w płucach powoduje bolesny kaszel i bolesne trudności w oddychaniu. Tytoń zaostrza również objawy astmy oskrzelowej, które ograniczają aktywność i przyczyniają się do niepełnosprawności.

  Gruźlica uszkadza płuca i zmniejsza czynność płuc a palenie tytoniu dodatkowo wpływa na pogorszenie tego stanu. Ludzie, którzy palą, są dwukrotnie bardziej narażeni na zachorowanie na gruźlicę.

  Walka z nałogiem z pewnością nie jest prosta, ale argumentem do jej podjęcia jest nasze zdrowie.