Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
w Sępólnie Krajeńskim

89-400 Sępólno Krajeńskie
ul. Kościuszki 28

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
w Sępólnie Krajeńskim

89-400 Sępólno Krajeńskie
ul. Kościuszki 28

Archiwum aktualności

  Światowy Dzień Gruźlicy

  24 marca – Światowy Dzień Gruźlicy

   

  Dzień Gruźlicy został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia. Upamiętnia on odkrycie przez niemieckiego badacza Roberta Kocha w 1882 roku, bakterii nazwanej później prątkiem Kocha, która wywołuje chorobę.

  Walka z gruźlicą trwa. Choroba ta znajduje się w pierwszej dziesiątce najczęstszych przyczyn śmierci na świecie. W 2017 roku zachorowało na nią 10 mln osób, a 1,6 mln osób zmarło. Każdego dnia w europejskim regionie WHO umiera z jej powodu 70 osób.

  Gruźlica nie jest chorobą przeszłości! Poznaj ją!

  Gruźlica jest chorobą zakaźną i zaraźliwą. Do zakażenia dochodzi zwykle drogą oddechową. Źródłem zakażenia jest człowiek chory na gruźlicę prątkującą płuc lub zwierzę domowe, na przykład: krowa, owca albo świnia. Chociaż sam proces chorobowy najczęściej dotyczy płuc, to prątki gruźlicy mogą razem z krwią trafić do wszystkich organów. Objawy zależą od miejsca, w którym rozwinie się proces chorobowy. W przypadku płuc jest to przewlekły kaszel (najpierw suchy, później wilgotny z odkrztuszaniem wydzieliny) i ogólne osłabienie, czasem może dochodzić do krwioplucia, wystąpienia duszności.

  Co roku osiem tysięcy Polaków zapada na gruźlicę.

  Na terenie państw należących do Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) zapadalność na gruźlicę należy do najniższych na świecie (ok. 60 000 przypadków rocznie). Od czasu wprowadzenia nadzoru nad tą chorobą na poziomie europejskim w 1996 r. zapadalność spada o ok. 5%/rok. Niestety Polska znajduje się wśród 3 państw, które odpowiadają aż za 40% zgłaszanych przypadków z terenu UE.  Chociaż zapadalność na gruźlicę w Polsce spada, jest wciąż wyższa niż przeciętna w państwach UE/EOG.  W 2017 roku najwięcej zachorowań odnotowano w Polsce u osób w wieku od 45 do 64 lat (44,9%), najczęściej chorowali mężczyźni (71,3%).

  Ulotka do pobrania ->