Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
w Sępólnie Krajeńskim

89-400 Sępólno Krajeńskie
ul. Kościuszki 28

tel. (52) 388-12-30
tel. (52) 388-12-32

tel./faks (52) 388-12-31

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
w Sępólnie Krajeńskim

89-400 Sępólno Krajeńskie
ul. Kościuszki 28

tel. (52) 388-12-30
tel. (52) 388-12-32

tel./faks (52) 388-12-31

Archiwum aktualności

  Solarium i jego wpływ na nasze zdrowie

   Opalanie w solarium może być jeszcze bardziej niebezpieczne niż do tej pory sądzono. Lekarze z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem Światowej Organizacji Zdrowia podnieśli stopień ryzyka wywołania raka w wyniku promieniowania UV z drugiego do pierwszego stopnia. Solarium jest więc równie rakotwórcze co papierosy. Korzystanie z solarium podwyższa ryzyko zachorowania nie tylko na czerniaka, ale i guzów oczu. Jeżeli regularne wizyty w solarium zaczynają się poniżej 30. roku życia, ryzyko nowotworów wzrasta nawet o 75%.

  Czym grozi opalanie w solarium?

  • bardzo szybkim starzeniem się skóry – odpowiadają za to promienie UVA, które działają na skórę właściwą, czyli docierają bardzo głęboko. Uszkadzają włókna kolagenu i elastyny nadające jędrność i gładkość, naprawdę przyspieszają moment pojawienia się kolejnych zmarszczek i pogłębiania już istniejących;
  • rakiem skóry – użytkownicy solariów są przede wszystkim zagrożeni czerniakiem – jednym z najbardziej złośliwych nowotworów. W ciągu ostatnich lat diagnozuje się go coraz częściej u ludzi młodych i jest to właśnie skutek nadmiernego wystawiania się na promieniowanie UV;
  • rozszerzonymi naczynkami – promienie wpływają też destrukcyjnie na naczynia krwionośne zaopatrujące skórę w substancje odżywcze, poza tym niszczą włosy i paznokcie;
  • przebarwieniami i plamami na skórze – są to nagromadzenia melanocytów w miejscach nadmiernie wystawionych na ekspozycję słoneczną;
  • tanoreksją – fizyczne i psychiczne uzależnienie od bycia opalonym;

   

  Kilka zasad, których warto przestrzegać, decydując się na wizytę w solarium:

  • Korzystaj ze sprawdzonych solariów. Jeśli cokolwiek w wyglądzie urządzenia budzi wątpliwości, zażądaj pokazania stosownych dokumentów, świadczących o tym, że urządzenie jest regularnie serwisowane. Jeśli z jakichś przyczyn okaże się to niemożliwe, wybierz się do innego gabinetu.
  • Podczas opalania chroń brodawki sutkowe, ponieważ nie posiadają warstwy ziarnistej. Promieniowanie dochodzi bardzo głęboko, co powoduje silne łuszczenie się skóry.
  • Upewnij się, czy łóżko opalające lub kabina zostały zdezynfekowane po poprzednim użytkowniku. To bardzo ważne, ponieważ w solarium bardzo łatwo zarazić się grzybicą i innymi trudnymi do wyleczenia chorobami skóry.
  • Korzystaj tylko z jednorazowych ręczników. Jednorazowe kapcie i bielizna powinny być w twojej obecności wyjmowane z opakowania.
  • Przed opalaniem posmaruj twarz i ciało kremem z filtrem UVA. Uzyskany brąz będzie co prawda nieco mniej intensywny, za to bezpieczeństwo dużo większe.
  • Obowiązkowo używaj okularów ochronnych, bo promienie UVA szkodzą oczom, zwiększają ryzyko powstania zaćmy. Samo zamknięcie oczu nie wystarczy.
  • Po powrocie do domu solidnie natłuść skórę. 
  • WAŻNE!!!

               Nie można określić czasu ani częstotliwości opalania się, które byłyby bezpieczne dla skóry. Ale oczywiście znacznie mniejszą krzywdę robisz sobie, jeśli z solarium korzystasz dwa, trzy razy do roku, np. przed „wielkim wyjściem”, niż wtedy, gdy opalasz się parę razy w tygodniu. Pamiętaj, że 15 minut spędzone w solarium jest dla skóry tak samo niebezpieczne jak cały dzień na słońcu.

    

   Przeciwwskazania do korzystania z solarium:

   • ciąża lub okres do 2 miesięcy po porodzie;
   • uczelnie na słońce;
   • choroby serca, tarczycy, nerek, bielactwo, nadciśnienie, epilepsja, łuszczyca, opryszczka, trądzik różowaty, cukrzyca;
   • świeże rany na skórze lub blizny (np. po niedawnej operacji);
   • skłonność do rozszerzania się i pękania naczynek krwionośnych;
   • zażywanie leków lub preparatów światłouczulającyvh, np. antykoncepcyjnych, antydepresyjnych, moczopędnych, nasercowych, antybiotyków, z wyciągiem z dziurawca;
   • niedawna depilacja, zamykanie naczynek lub złuszczanie naskórka;
   • stosowanie kosmetyków z retinolem, kwasami AHA.

   Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny informuje, że z dniem 16 lutego 2018r. wchodzi w życie Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium. Celem ustawy jest ochrona przed szkodliwym działaniem sztucznego promieniowania ultrafioletowego (UV), emitowanego przez urządzenia wykorzystywane do naświetlania skóry, wywołujące efekt opalenizny.

   SOLARIA TYLKO DLA DOROSŁYCH!!!

    Najważniejsze zapisy powyższej ustawy obejmują regulacje dotyczące świadczenia usług w zakresie udostępniania solarium, polegające na wprowadzeniu całkowity zakazu korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18 roku życia. W przypadku wątpliwości co do pełnoletności osoby zamierzającej skorzystać z solarium osoba udostępniająca solarium uprawniona będzie do żądania okazania przez tę osobę dokumentu potwierdzającego jej wiek, a w razie nieokazania takiego dokumentu, odmówi udostępnienia solarium.

   Podmiot świadczący usługi w zakresie udostępniania solarium zobowiązany będzie umieści w miejscu udostępniania solarium czytelne i widoczne informacje o treści: „Zakaz udostępniania solarium osobom, które nie ukończyły 18 roku życia” oraz o ryzyku związanym z korzystania z solarium.

   Ustawa wprowadza również całkowity zakaz reklamy i promocji usług w zakresie udostępniania solarium.

   Za nieprzestrzeganie obowiązków nałożonych ustawą, organy kontrolujące mogą nałożyć w drodze decyzji administracyjnej karę pieniężną w wysokości od 1000 do 50 000 zł.